עקרונות ותכנים

אד"מ בתנועה - עקרונות כלליים

שילוב ואיזון – בהיבט חוכמת הגוף - (אד"מ בתנועה – מזרח ומערב)

מאזניים אחד הנושאים המרתקים והשנויים במחלוקת בשיטות שונות בתנועה נוגע לשאלה מהותית:
האם הגוף ניחן ב"חוכמה טבעית" או שיש להעניק לו "חוכמה מושכלת" כדי שיתפקד בריא ונכון?

האם יש אינסטינקטים נכונים-טבעיים שמנחים את הגוף איך לפעול, או שיש להתערב ולהפעיל את הגוף בצורה מודרכת? לדוגמה: כשהגב כואב, האם לשכב ולנוח במיטה ולתת לגוף לרפא את עצמו, או שיש לתת לגורם חיצוני (מדריך, רופא, תרופות, תרגילים...) להתערב ולבצע טיפול?

גישת אד"מ בתנועה מציעה תפיסה המאזנת בין מזרח למערב, מאפשרת שילוב בין הגישות השונות ומתווה דרך להפריה הדדית ביניהן.

למאמר המלא

 

אד"מ בתנועה - החפץ ככלי-עזר מאמר מאת דרורה אלון

חפצים ותנועה ההתנסות של האדם בתנועה עם חפץ- דומם, מהווה מעין "מחצית הדרך" באפשרותו של האדם ליצירת קשר עם זולתו, עם החברה הסובבת אותו ועם סביבתו. התנסות זו מפתחת אצל האדם את המודעות לעצמו, לגופו, להרגליו, מרחיבה את הבנתו ומעניקה לו דרכים רבות לשיפור יכולתו בתחומים שונים, כמו: התבוננות, קשב, ריכוז, שיווי-משקל, זריזות, פיתוח תחושות, הגבה, יצירה, שיתוף פעולה, ועוד.

למאמר המלא

 

אד"מ בתנועה - מודעות עצמית ויציבת הגוף מאמר מאת דרורה אלון

יציבה וישיבה יציבה וישיבהמעטים האנשים המודעים לעצמם, ומועטים מהם המודעים ליציבת גופם. יציבת גופו של האדם נקבעת במידה מסוימת – כמו תכונות רבות אחרות – מגורמים גנטיים-תורשתיים, מהשפעות הסביבה (חיקוי, תנאי חיים והרגלי חיים) ומיחסי הגומלין שבין שני הגורמים הראשונים. כמו כן מושפעת יציבת הגוף מתהליכי חיים אחרים וממצבי רוח הנרכשים מאליהם וללא תשומת לב עם הזמן.

למאמר המלא

 

אד"מ בתנועה - ילדים

ההתפתחות המוטורית של הילד מאמר מאת דרורה אלון

לאורך כל הדרך, ההתפתחות המוטורית מלווה בהתפתחות הרגשית, השכלית והמחשבתית של הילד. כשיש 'מזל', ההתפתחות תואמת בין המרכיבים השונים ויש איזון בין הגורמים הבונים את ההתפתחות המבורכת (המותנית מאליה בתנאים תורשתיים, סביבתיים,ונלמדים...). איזון מבורך זה, העסיק ומעסיק את כל העוסקים בחינוך, בבריאות, בטיפול וכ"ד: מדוע האיזון הולך ומשתבש יותר ויותר במשך השנים? עד כמה הוא קשור לאורח החיים המודרני? והאם, ואיך, ניתן לשפרו?

למאמר המלא

 

ילדים - מחול יצירתי מאמר מאת דרורה אלון

מאזנייםהתנסות ארוכת שנים בהדרכה ובהוראה, ובטווח גילים רחב ומגוון, הניעה אותי להשקיע מחשבה רבה ועבודה מרובה, ביצירת דרך תנועתית מיוחדת לילדים: דרך שתכלול בתוכה ערכי חינוך מצד אחד, והנאה ושעשוע מצד שני: מודעות לגוף וליציבה נכונה בד בבד עם הכרות לעולם המחול היצירתי ולאומנויות אחרות.
בדרך תנועתית זו, מתפתחות יכולות כמו: ערנות לסביבה ולסובב, סקרנות, גילוי והתבוננות, מוטיבציה ורצון להתנסות...ועד יכולות כמו: קשב לעצמי ולזולתי - סובלנות הדדית (קבלת האחר!), נכונות לעזור, לתת ולתרום לחברה. שיפור יכולת ריכוז, הבנה לעצמי ולחומר הנלמד. שיפור היכולת הגופנית - תנועתית של הילד, ושיפור יכולתו היצירתית!.

למאמר המלא

 

אד"מ בתנועה - מבוגרים

אד"מ בתנועה למבוגרים - "התעמלות מונעת" מאמר מאת דרורה אלון

מאמר מבוגריםבדרך "אד"מ בתנועה" למבוגרים, הדגש מושם על: "איך ניתן ליצור מקסימום בריאות במינימום זמן". דרך זו גובשה מתוך ההתנסות התנועתית – שיקומית עם חולי-לב, והתפתחה כדרך מניעה לקראת מחלות דומות.
כאשר 'עוסקים' עם ילדים "יש זמן", ולכן חשוב לפתח ערכי חינוך כלליים כמו: סקרנות, התבוננות, גילוי, סובלנות, יצירה ועוד (ראו מאמרים אחרים על ילדים בדרך אד"מ בתנועה), ואילו אצל המבוגרים - "חבל על הזמן"!, רובם כבר נשאי 'נתונים מקולקלים' ועוצבו על-ידי אורח החיים הנוכחי.

למאמר המלא

 

אד"מ בתנועה - הכשרת מורים

 

הכשרת מורים - קליטת האחר

סמינר מורים

המחשבה הראשונית שהעסיקה אותי בנוגע להכשרת מורים לעתיד הייתה: "קליטת האחר"!!
קליטה כזאת מותנית לדעתי, קודם כול ב"קליטת עצמך" (כפי שהגדילה להגדיר מורתי יהודית בינטר: "היציבה של גופך הינה ביטוי לעצמך").
לכן הקדשתי מחשבה רבה לניסיון לנתב דרך ל"מורים שבדרך", לחפש דרכי התנסות בתנועה שיעזרו להם לגלות את עצמם, את סביבתם ואת זולתם, ללמדם איך להגיב ולהתייחס אל "האחר".

למאמר המלא

 

אד"מ בתנועה - תרפיה

אד"מ בתנועה ושיקום חולי לב מאמר מאת דרורה אלון

שיקום חולי לב מחקר מעשי בשיתוף רופאי קופ"ח מכבי, ביה"ח דונולו (פרופ' ברונר) ואונ' תל אביב, בו נערך טיפול משולב להגברת הפעילות הגופנית בד בבד עם הורדת המתח הנפשי (שנות ה-60). גילוי ושינוי הרגלים בחיי היום-יום, פיתוח מודעות גופנית ויכולת תנועה למען שינוי ושיפור המצב הבריאותי-רפואי של המטופלים...

למאמר המלא

 

אד"מ בתנועה - דרך טיפולית לחריגים (לאחרים) מאמר מאת דרורה אלון

טיפול בחריגים גישת "אד"מ בתנועה" (איזון דרך מודעות בתנועה), עוזרת לבריאותו של כל אדם באשר הוא. משפרת את איכות חייו, ומתאימה ביותר למאמינים באדם השלם כשלמות הרמונית אחת, המאחדת בין הנתונים האישיים לנתונים הסביבתיים: גוף-נפש-נשמה + יכולות הבנה, עשייה ויצירה.
הגישה מאפשרת:
- פיתוח היכולת לקבל את עצמך כפי שאתה
- שיפור יכולת גופנית (קואורדינציה, זריזות, זרימת תנועה, שווי-משקל)
- שיפור יכולת הבנה
- פיתוח קשב, יכולת ריכוז וקשר לסביבה
- פיתוח היכולת לשיתוף פעולה – לתת ולקבל
- שילוב בקבוצות רגילות
למאמר המלא

 

אד"מ בתנועה - מחול

 

תכנים נוספים בקרוב