עקרונות ותכנים

אד"מ בתנועה למבוגרים - "התעמלות מונעת"

מבוגרים 1בדרך "אד"ם בתנועה" למבוגרים, הדגש מושם על: "איך ניתן ליצור מקסימום בריאות במינימום זמן".
דרך זו גובשה מתוך ההתנסות התנועתית – שיקומית עם חולי-לב, והתפתחה כדרך מניעה לקראת מחלות דומות.
כאשר 'עוסקים' עם ילדים "יש זמן", ולכן חשוב לפתח ערכי חינוך כלליים כמו: סקרנות, התבוננות, גילוי, סובלנות, יצירה ועוד (ראו מאמרים אחרים על ילדים בדרך אד"ם בתנועה), ואילו אצל המבוגרים - "חבל על הזמן"!, רובם כבר נשאי 'נתונים מקולקלים' ועוצבו על-ידי אורח החיים הנוכחי (ראו המאמרים האחרים).

מבוגרים 2 המטרה הבריאותית 'המזורזת', הכתיבה יצירת דרך מקצרת ומגובשת החוזרת על עצמה מדי חודש, וכוללת התנסות קבועה של פעמיים בשבוע. כמו כן, מתחדשת בכל פעם בהתאם לתנאים המשתנים (חופשות, ותק, בעיות אישיות ועוד).
הדגשים החוזרים על עצמם בחלוקה לשיעורים הם בדרך כלל: 3-2 שיעורים בחודש עבודה יסודית על מפרק מסוים, איבר גוף, או אזור מסוים בגוף (למשל: אפשרויות תנועה במפרק הירך, במפרק הכתף, חגורת הכתפיים, עמוד-שדרה, ברכיים, קרסוליים וכדומה), בעוד השיעורים האחרים עוסקים בנושאים כלליים יותר כמו: "קווים מקבילים בגוף", "תהליכי תנועה של תינוקות", "איזון בין שרירים קדמיים ואחוריים", פיתוח האלסטיות של השרירים (חיסכון בכוח - איזון בין השקעת כוח, מתיחה והרפייה, זריזות וזרימת תנועה) ועוד.

מבוגרים 3ההתנסות בשיעורים מלווה מדי פעם בתנועה עם חפצים, לעיתים בתנועה עם בני-זוג, לפעמים אפילו עם מוסיקה, משחק, או 'תזכורת' לחגי ישראל'... כלי-עזר' אלו עוזרים בהמחשת הנלמד, 'מחדדים' את התחושות והחושים, גורמים להנאה, ומסייעים בפיתוח התובנה לתנועה.מבוגרים 4

 

לסיכום:

דרך "אד"ם בתנועה" כוללת את סוד האיזון בין הגורמים החשובים ביותר לבריאות הגוף מבחינה תנועתית (ראו המאמר על "תנועה טבעית וחוכמת הגוף"), התמונות המצורפות נועדו להמחשת הנאמר.

 מבוגרים 5 מבוגרים 6